Vyšetření OCT
Co je OCT?
OCT je zkratka optické koherentní tomografie. Jedná se o moderní zobrazovací metodu očního vyšetření. Oko je osvíceno světelným paprskem, který je po odrazu očními tkáněmi přístrojem vyhodnocen a výsledek je ihned vidět na monitoru přístroje. Lékař i pacient tak mohou okamžitě vidět velmi detailní výsledky vyšetření. Jedná se o technicky pokročilé vyšetření, které se v posledních letech stalo nenahraditelným. V přístroji jsou patrné detaily, které nejsou viditelné při běžném očním vyšetření.
Jak se OCT vyšetření provádí?
Pacient se pohodlně opře čelem a bradou do opěrek přístroje. Po jeho uvedení do chodu sleduje světelnou značku. Vyšetření je zcela nebolestivé a bezrizikové, dává okamžité výsledky. Je krátké, trvá jen několik minut. Může se provádět u pacienta s rozkapanou zornicí i bez rozkapání.
Jak se OCT vyšetření provádí?
Tímto vyšetřením lékař dostává detailní informace o stavu zrakového nervu a sítnice. Používá se v diagnostice glaukomu (zeleného zákalu) a onemocnění sítnice (věkem podmíněné makulární degenerace - VPMD, diabetického postižení sítnice a dalších nemocí). Vyšetření výborně slouží i ke sledování průběhu léčby těchto onemocnění. U glaukomu zjišťuje anatomické uspořádání zrakového nervu a zjišťuje se vrstva nervových vláken v sítnici - tyto hodnoty jsou důležité pro záchyt a sledování glaukomu a vyšetření nelze nahradit jinou metodou. U VPMD sledujeme detailní stav centra sítnice (žluté skvrny) a přístroj dokáže rozeznat i počáteční stadium onemocnění, kdy ještě pacient nepociťuje obtíže. Včasné zahájení léčby má zásadní vliv na její úspěšnost.
Glaukom a věkem podmíněná degenerace sítnice jsou onemocněními, která nejvíce ohrožují zrak lidí ve středním a vyšším věku. Vyšetření OCT je velmi přínosné.